Bir ‘’BULUT’’ dur Gidiyor…

Bundan yaklaşık 8 yıl önce katıldığım bir Yatırımcı – Girişimci organizasyonunda, ülkemizin önde gelen yatırım kuruluşlarından birinin temsilcisi aynen şu cümleyi kullanmıştı; ‘’Arkadaşlar geliştirmekte olduğunuz yazılımlar bulut tabanlı değilse boşuna zamanımı çalmayın’’. O yıllarda ülkemizde bulut kavramı yeni yeni gelişiyordu. Değişimin çok hızlı olacağı aşikardı ama biz ülke olarak buna yetişebilecek miydik?

Geçen süre içerisinde farkında olmadan hayatımızın birçok alanına giren bulut teknolojisini sektör fazlasıyla özümsemiş durumda. Ancak son kullanıcılar; yani akıllı cihaz kullanan herkes için bunu söylemek o kadar da kolay değil. Özellikle popüler sosyal medya platformlarından oynadığımız oyunlara, üyesi olduğumuz alışveriş sitelerinden, ticari yazılımlara kadar hemen hemen birçok alanda bulut teknolojisiyle iç içeyiz.

Peki Bulut Nedir?

Bulutu tanımlamak biraz karışık gibi görünebilir ancak temelde, her birinin kendine özgü çalışma şekli bulunan ‘’küresel sunucular ağı’’ denilebilir. Dünya geneline yayılmış ve birbirlerine bağlanarak tek bir bütün halinde çalışan oldukça kapsamlı uzak sunucular ağıdır. Bu sunucular veri depolamak veya yönetmek, uygulama çalıştırmak veya akış videoları, web postası, iş yeri üretkenlik yazılımları ya da sosyal medya gibi içerik ya da hizmetleri iletmek üzere tasarlanmıştır. Dosya ve verilere kişisel veya yerel bir bilgisayardan erişmek yerine, İnternet bağlantısı bulunan herhangi bir cihazdan erişerek kullanılır. Bulunduğunuz her yerden, ne zaman isterseniz bilgilere ulaşmanız mümkün olur.

Burada sorulması gereken ve aslında hepimizin merak ettiği soru ‘’bulut teknolojisi ne kadar güvenli?’’

Bulut Ne Kadar Güvenli?

Öncelikle net olarak şunu bilmemiz lazım ki; ‘’bulut, mevcut kullandığımız sabit sunuculardan güvenlik seviyesinde çok daha ileri noktadadır’’. Çünkü, kendi sunucularımızda genelde elzem ihtiyaçlar olmadığı sürece herhangi bir güncelleme yapmayız. Ya da maalesef bunları yapmamız gerektiğinin bilincinde bile değiliz. Bir sunucunun güvenliğini sağlayabilmek için Anti virüs Yazılımı, İnternet Security Yazılımı, Güvenlik duvarı yazılımı, yedekleme üniteleri vb. uygulamalara ihtiyaç vardır. Buluttaki sunucularda bu güvenlik yazılımları ve gerekli tüm uygulamalar zaten mevcuttur ve güncellemeleri sürekli olarak yapılır. Ayrıca, fazladan hiçbir masraf yapmadan bunlara otomatikman sahip olursunuz.

Bulut teknolojisi sürekli geliştirildiği için, kullanılan yazılım ve donanım teknolojileri de doğal olarak en güncel teknolojilerdir. Belirli yöntemlerle ve sürekli olarak yedekleme yapıldığı için herhangi bir veri kaybı yaşanması mümkün değildir.

Aslında veri güvenliğinin ilk ve en önemli halkası kullanıcılardır. Güvenlik düzeyi yüksek şifreler belirlemek, güvenilir olmayan linkleri açmamak, bilgisayarlarda kullanılan programların güncel sürümlerini kullanmak ve en önemlisi de kullanılan programları doğru yayıncılardan temin etmek veri güvenliği sağlamanın temel noktalarıdır. Bu bağlamda, bulut altyapısı kullanan bir program tercih edeceğinizde, ilgili programın size sunduğu güvenlik argümanlarını doğru analiz etmelisiniz. Kullanılan yazılım teknolojisini, sunulan güvenlik sağlayıcılarını, gizlilik hakkında uygulamaları incelemek, karar vermenizde size yardımcı olacaktır.

SDRcore online ön muhasebe programına kayıt olarak 30 gün ücretsiz kullanmak için tıklayınız.

30 GÜN ÜCRETSİZ DENE

ŞİMDİ DENE