Sanal POS Hakkında

Sanal Pos, kredi kartı veya banka kartı ile alışveriş yaparken kullandığımız POS (Point Of Sale / ödeme noktası) cihazlarının internete uyarlanmış halidir.

E-ticaret işlemlerinde ürün satın alınırken teslimat bilgisi sorulur, fatura bilgisi istenir veya siteye bağlı olarak farklı bilgiler de talep edilebilir. Kısaca sanal POS işleyişi, alışveriş esnasında kart bilgilerinin güvenli bir şekilde ilgili bankaya iletilmesi ile geri bildirim sürecidir.

Sanal POS Nasıl Alınır? Nasıl Kurulur?

E-ticaret firmalarının sanal POS hizmetinden yararlanabilmeleri için bankalardan veya BDDK tarafından onaylanmış olan ödeme kuruluşlarından başvuruda bulunmaları gerekir.

Bankalara başvuru yapabilmek için e-ticaret sitesinde, satışı gerçekleşecek ürünlerden örnek ürünlerin yerleştirilmiş olması gerekir. Bununla birlikte, Üyelik Sözleşmesi, Satış Sözleşmesi, Mesafeli Satış Sözleşmeleri, İade ve İptal Prosedürleri gibi bir takım metin ve sözleşmelerinin de mevcut olması gerekir.

Bankalar tarafından Sanal POS başvurusunda istenen birtakım evraklarında (nüfus cüzdanı örneği, vergi levhası, ortaklık sözleşmesi, imza sirküleri gibi) tamamlamış olmanız gerekir.

Banka tarafından Sanal POS başvurusu onaylandıktan sonra bankanın size yolladığı bilgilerin sitenizde kurulu olan Sanal POS modülü sayesinde sisteme entegrasyonu sağlanır. Kredi kartı ile ödeme alabilecek altyapı kurulur ve bu işlemler sonucunda Sanal POS kurulmuş olur.

Sanal POS Güvenli mi?

Bankalar, E-ticaret sitelerine sanal POS entegrasyonu yapılabilmesi için zorunlu tuttuğu bu sistemlerde uygulanan belli başlı güvenlik önlemleri vardır. Bunların denetimi olmadan bankalar sanal POS kullanımına asla izin vermezler.

Alışveriş yapılan web sitesinde SSL sertifikası olup olmadığı hususlarına alıcılar mutlaka dikkat etmelidir. Ayrıca, kullandıkları bilgisayarlarındaki güvenlik yazılımlarının da güncel olması gerekir.

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapacak müşterilerin kişisel ve kredi kartı bilgilerinin transfer sırasında kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için, SSL sertifikası, bilgilerin iletimi sırasında kullanılan, güçlü bir şifreleme sistemidir.

E-ticaret siteleri için ekstra güvenli olan 3D Secure sistemi de banka hesabınıza bağlı GSM numaranız üzerinden çalışan bir sisteme sahiptir. Bu sistem sayesinde işlem onayı sizin tarafınızdan verildiği için daha güvenli bir hale gelmektedir.

Sanal POS Hizmeti Nereden Alınır?

Sanal POS hizmetini bankalardan ya da Sanal POS hizmeti sunan diğer kurumlar ile anlaşarak alabilirsiniz.

SDRcore Online Ön Muhasebe Programını 30 gün ücretsiz kullanmak için tıklayınız.

30 GÜN ÜCRETSİZ DENE

ŞİMDİ DENE