Proforma Fatura Nedir?

Proforma fatura, teklif verme niteliğinde bir fatura türüdür. Ön fatura da denilebilir. Herhangi bir mali yükümlülüğü yoktur. Ticaret ve Vergi Hukukunda “Proforma Fatura” ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Her firma Proforma faturayı kendi kullanım şekline göre düzenleyebilir. Proforma göndermek amacıyla asla resmi fatura evrakı kullanılmamalıdır ve düzenlenecek faturanın üstüne kesinlikle “Proforma Fatura ibaresi yazılmalıdır.

Proforma Fatura Nasıl Hazırlanır?

Proforma faturası üzerinde aşağıdaki bilgiler olmalıdır.

⦁ Faturanın tarihi
⦁ Mal / hizmet cinsi
⦁ Satıcının ve alıcının isim/unvan, adresleri
⦁ Ödeme şekli
⦁ Malların menşei
⦁ Teslim şekli
⦁ Mal veya hizmetin birim fiyatı/miktarı/tutarı
⦁ Malların ağırlığı, ebatları, miktarı
⦁ Sevkiyatın şekli
⦁ Mallara ilişkin ambalaj özellikleri, numara vb. detay açıklamalar
⦁ Navlun ve sigorta prim tutarları
⦁ Düzenleyenin imzası

Proforma Fatura Nerede Kullanılır?

Proforma fatura özellikle alım yapılacak durumlarda bir teklife ve planlamaya ihtiyaç duyulacağı zamanlarda kullanılır. Herhangi bir alım için izin, peşinat alınması gereken durumlarda proforma fatura talep edilebilir.

İthalat ihracat işinde kullanılması şu şekilde gerçekleşir; ihracatçı tarafından, ithalatçıya verilen teklife ilişkin veya ihracatçı ile ithalatçının anlaşması sonucunda açılacak bir Akreditife esas teşkil etmesi için sevk/yükleme öncesi hazırlanması sırasında kullanılabilir.

İthalatçı, ihracatçının teklifini kabul eder ve bu kabule dayalı olarak bir sipariş geçmek isterse, proforma fatura koşullarını kabul ettiğini proforma faturada belirtilen (Proformadaki teslim tarih-miktar-fiyat opsiyonu) süre içinde beyan etmesi zorunludur. Bundan sonra proforma faturanın ticari faturaya dönüşmesi gerekecektir.

SDRcore Online Ön Muhasebe Programını 30 gün ücretsiz kullanmak için tıklayınız.

30 GÜN ÜCRETSİZ DENE

ŞİMDİ DENE