Ön Muhasebe Programı

Ön Muhasebe Nedir ?

İşletmelerin temel muhasebe işlemlerini takip etmektir. Ön muhasebe işletmenin parayla ifade edilen işlemlerini yani, işletmenin Cari (Müşteriler), Kasa İşlemleri, Banka İşlemleri, Çek ve senet İşlemleri, Malzeme, Stok, Sipariş ve Fatura Raporları gibi temel unsurlarının kayıtlarını ve bunların hareketlerini takip etmek için kullanılır.

Ön muhasebe de başlıca şu işlemler yapılır ;

Kasa Hesap Takibi

İşletmenin nakit işlemlerini takip etmektir. Bunu için bir kasa defteri tutulabilir. İşletmenin nakitleri bu defter ile takip edilebilir. Kasa hesabında işletmeye nakit girişi ve nakit çıkışı olduğu zaman hareket meydana gelir. Bu nedenle her nakit hareketinde kasa defterine kayıt yapılır. Yapılan tahsilatlar ve ödemeler kasa bölümünde izlenir. Böylece işletmenin nakit parası takip ederek günlük gelir ve gider takibi yapılır.

Banka Hesap Takibi

İşletmenin bankalardaki hesaplarını durumu takip edilir. Bazen işletmenin kasasında nakit olmadığı durumlarda banka hesapları kullanılır. İşletmenin çek ve senetlerinin vadeleri takip edilerek bankada çek veya senedin tahsili için para olup olmadığı takip edilir. Dışarıdan gelen ödemelerde banka hesabı kontrol edilir.

Cari (Müşteri – Tedarikçi) Hesabı Takibi

İşletmenin birlikte çalıştığı (Cari hesaplarını) müşterileri-tedarikçileri takip etmektir. İşletme alıcılarına mal ve hizmet satar. Böylece işletmeye borçlanırlar. İşletme satıcılarından mal ve hizmet alırlar. Böylece işletme satıcılara karşı borçlanır. Cari hesap takibinde buradaki Müşteriler ve Tedarikçiler takip edilir. Müşteri ve Tedarikçi borç ve alacakları izlenir.

Fatura/İrsaliye İşlemleri

Satış ve alış işlemlerinizi gerçekleştirirken fatura ve irsaliyelerinizi takip etmeniz çok önemlidir. Bunun düzenli takip edilmesi, ileri vadede işletmenize büyük fayda sağlar.

Stok Giriş ve Çıkış Takibi

İşletme ürün aldığı zaman bunların girişini yapar, ürün satıldığı zaman da stoklardan düşer. Böylece ürünlerin yani stokların takibini yaparak azalan ürünleri veya biten ürünleri belirleyebilir. Alış faturası ile stoklarımızda artış, satış faturası ile de stoklarımızda azalış meydana gelir.

Müşteri Çek/Senetleri Takibi

İşletmenin veya müşterilerin Çek-Senetlerini takip eder. Çek-Senetlerin giriş çıkışlarını kaydederek, ne kadar tahsil edilecek ve ne kadar ödenecek Çek-Senet olduğu bilinir. Bunların vadeleri de takip edilerek, ödeme günlerinde ödemeler yapılır, tahsil günlerinde tahsilatlar yapılır.

Önemli : Bunların hepsini ayrı ayrı takip etmektense tek bir yerden kontrol edebileceğinizi biliyor muydunuz ?

SDRCore ile bulut tabanlı sistemimiz sayesinde bilgileriniz güvenli bir şekilde bilgileriniz asla kaybolmadan ve internete bağlı herhangi bir cihazdan tüm bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Üstelik yeni üye olan tüm kullanıcılarımıza ilk  30 GÜN Ücretsiz deneyebilirsiniz.

30 GÜN ÜCRETSİZ DENE

ŞİMDİ DENE